Dedoles erdőt ültet 2020


Az erdők rendkívül fontos szerepet játszanak a klímaváltozás lassításában, amit a magas légköri CO2-koncentráció okoz. Egy felnőtt fa egy év alatt akár 22 kg CO2-t is képes „kivonni“ a légkörből.


A Dedoles ezért támogatja az erdők védelmét és telepítését.  

Ti is segítetek nekünk ebben, amit hálásan köszönünk nektek!


Amit az idén támogattunk

28 000 őshonos fafaj telepítésének projektjéta Duna menti ártéri ligeterdők területén a BROZ és Pisztráng Kör polgári társulások együttműködésében.



AZ ÁRTÉRI ERDŐK ÉS SZEREPÜK A CO2 MEGKÖTÉSÉBEN

Az ártéri erdők és a folyók menti síkvidéki erdők a folyódinamikának köszönhetően sokkal nagyobb termelékenységgel rendelkeznek, és a CO2-megkötési és tárolási képességük is erősebb. A növényzetben és a talajban az ártéri erdők szén-dioxid-tartalma kétszer nagyobb, mint a magasabban fekvő erdőké. A rendszeres áradásoknak köszönhetően az ártéri erdők talaja folyamatosan megújul, ami szó szerint CO2 porszívókká változtatja őket – egy hektár ártéri erdő akár 354 tonna CO2-t is képes megkötni.


PROJEKTTERÜLET: A DUNA SZÁRAZFÖLDI DELTÁJA

A dunai ártéri erdők az egyik leggazdagabb ökoszisztémát alkotják. Rendkívül nagy biológiai sokféleség képviselteti magát bennük. A Duna szárazföldi deltája régen Közép-Európa egyik legnagyobb és legváltozatosabb vizes élőhely-komplexuma volt. A terület nagy részére negatív hatást gyakoroltak a folyószabályozások, a vízművek építése és a nem éppen szakszerű erdőgazdálkodás. Ez a területre jellemző madárfaj populációk, de a hal- és kétéltű állományok csökkenéséhez is vezetett.



ŐSHONOS FAFAJOK TELEPÍTÉSE A DUNAI ÁRTÉRI ERDŐKBEN

Az ártéri területeken óriási jelentősége van az őshonos fafajok telepítésének, elsősorban azért, mert a Duna menti ártéri erdők az erdőgazdálkodás folytán változtak és jelenleg is változnak. Az erdészeti beavatkozások során főleg nem őshonos gyorsan növő nyár klónokat telepítettek.

Az őshonos nyárfafajok sokkal nagyobb mértékben képesek természetes módon megújulni, nagyobb kort érnek el, idősebb korukban a madarak (üregfészkelők) üregeket hozhatnak létre bennük, így megfelelő élőhelyet teremtenek számukra. Az ilyen típusú erdők jellegzetes fajai főleg a nyárfák és a fűzfák, de tölgyeket, vadalmát és körtét is telepítenek bennük.



A koronavírussal kapcsolatos intézkedések miatt sajnos idén ősszel nem tudtunk aktívan részt venni a fák kiültetésében. Reméljük, tavasszal már sikerül, és a kollégáink is segíteni tudnak majd a faültetésben. 😊


További információkat ITT találsz